W dniu 3 sierpnia 2019r. uczestniczyliśmy w promocji wydarzenia folklorystycznego pn. „Dzień Sztuki Ludowej na Żywiecczyźnie”, organizowanego w ramach 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

 

Tydzień Kultury Beskidzkiej czyli święto folkloru w Beskidach należy do największych i najbardziej znanych imprez folklorystycznych w Europie. Trwa dziewięć dni, które są wypełnione koncertami, wystawami, kiermaszami i spotkaniami z twórcami ludowymi. Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim – to tzw. Estrady TKB, czyli główne miejscowości, w których odbywa się impreza. Poza estradami głównymi wielką popularnością cieszą się też estrady towarzyszące tj. Festyn Istebniański, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach oraz Gorolskie Święto w Jabłonkowie.
Tydzień Kultury to tradycja i dbałość o dziedzictwo kulturowe górali, to święto podczas którego ta tradycja jest przekazywana, to spotkania międzypokoleniowe i wymiana doświadczeń.

 

W ramach wydarzenia, na Rynku w Żywcu zlokalizowane zostały punkty promocyjne (w formie 4 namiotów plenerowych), w których prezentowane były wyroby m.in. bibułkowe kwiaty (wianki, bukiety, kabłączki), tradycyjne rzeźby drewniane (światki beskidzkie, kapele góralskie, mieszczanie Żywiecczyzny, przebierańcy), zdobione zabawki beskidzkie (koniki, klepoki, wózki i kołyski) oraz warsztaty pn. „Powrót do tradycji żywieckiego malarstwa”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w naszej galerii.